تبلیغات
خاطرات رزمندگان و شهدای شهر من خور - عملیات بیت المقدس

خاطرات رزمندگان و شهدای شهر من خور
 

عملیات بیت المقدس

آزادسازی خرمشهر حادثه بزرگی بود ولی نه از آن رو كه توانستیم دشمن تا بن دندان مسلح بعثی را شكست دهیم و نه از آن جهت كه ارتش صدام آمده بود كه ماندگار شود و نه به واسطه آنكه در عملیات بیت المقدس نزدیك به 16 هزار تن از لشكریان صدام به هلاكت رسیدند و 19 هزار نفر اسیر شدند و 20 درصد توان ارتش عراق به كلی نابود شد .

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود اما نه به واسطه اینكه عملیات بزرگ بیت المقدس یك ماه بعد از عملیات فتح المبین انجام شد و نه به واسطه اینكه دشمن در عبور رزمندگان اسلام از رودخانه كارون غافلگیر شد و نه به واسطه اینكه انگلیسی ها مدعی شده بودند جمهوری اسلامی در انتخاب خرمشهر سخت ترین گردو را برای شكستن برگزیده است چرا كه خرمشهر تبدیل به دژ دفاعی بزرگی شده بود كه تصرف آن غیرممكن می نمود .

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود اما نه از آن جهت كه روزنامه الاهرام مصر مدعی شده بود كه ایران نمی تواند با این سرعت و 20 ماه پس از اشغال شهر ، آن را آزاد كند . آزادی خرمشهر حادثه بزرگی بود اما نه به واسطه تقدیم 7 هزار شهید كه بسیاری از آنها فرماندهان جنگ بودند و نه از آن جهت كه این عملیات شاهد اوج وحدت ارتش و سپاه بود .

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود اما نه به واسطه آنكه چیزی قریب به 6 هزار كیلومتر مربع از سرزمین های ایران اسلامی آزاد شد كه در مقایسه با بعضی نقاط دنیا چیزی حدود 6/4 درصد وسعت انگلستان ، بالغ بر 5/14 درصد وسعت هلند ، 7/33 درصد وسعت كویت ، 8 برابر وسعت بحرین ، 2/5 درصد وسعت ایتالیا ، 9/1 درصد وسعت فرانسه ، 3/43 درصد وسعت ایرلند ، 7/6 درصد وسعت اسكاتلند ، 29 درصد وسعت ولز ، 9/6 درصد وسعت جمهوری آذربایجان ، 7/6 درصد وسعت اردن ، 2/6 درصد ایالت ایندیانای آمریكا ، 2 درصد وسعت آریزونا ، 5 درصد وسعت پنسیلوانیا، 2/3 درصد واشنگتن ، 2/4 درصد وسعت نیویورك و 36 درصد وسعت جزایر هاوایی در این عملیات آزاد شد ، اینها هیچ كدام دلیل بزرگی عملیات بیت المقدس نبود .

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود اما نه به واسطه اجرای عملیات در 23 روز و در سخت ترین شرایط تابستانی خوزستان و نه به واسطه آنكه تعادل روانی دشمن را به كلی بر هم زد و صدام آماده شد تا در پشت دیوار دفاعی بغداد از حكومتش دفاع كند .

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود ولی نه از آن جهت كه شهر بصره نیز مستقیماً در تیررس ما قرار گرفت و ایادی استكبار و در رأس آن آمریكا به هراس افتادند و نه به واسطه آنكه توانایی های سپاه به عنوان یك ارتش نوظهور در منطقه ، خود را نشان داد و نه از آن رو كه رژیم غاصب صهیونیستی هراسان و برای تحت الشعاع قرار دادن این عملیات بزرگ به جنوب لبنان حمله كرد تا بلكه توازن قدرت را به نفع خود تغییر دهد .

آزادی خرمشهر حادثه بزرگی بود نه به واسطه آنكه رزمندگان اسلام در تهاجمی یكپارچه و همه جانبه در كلیه محورها بر دشمن تاختند و پاتك شبانه دشمن را قیچی كردند و نه به واسطه آنكه صدام گفته بود : « اگر ایرانی ها خرمشهر را بگیرند كلید بصره را هم به آنها حواهم داد . »

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود از آن جهت كه عامل اصلی و بزرگ این حادثه در فتح و نصر عظیمی بود كه با توفیق الهی به دست آمد و حضرت امام (ره) به واسطه آن ، این جمله معروف را فرمودند :

 

  خرمشهر را خدا آزاد كرد 

یاد آلاله های سرخ كربلای ایران بخیر      
نوشته شده در تاریخ جمعه 2 خرداد 1393 توسط حكمت سعادت